Dzisiaj jest: 18.11.2019, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Zmodernizowany Skaryszewski kościół na szlaku św. Jakuba

Dodano: 5 lat temu Czytane: 914 Autor:
Redakcja poleca!

Zabytkowy kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie przejdzie gruntowną modernizację.

Zmodernizowany Skaryszewski kościół na szlaku św. Jakuba
Zabytkowy kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie przejdzie gruntowną modernizację. Umowę na unijne dofinansowanie inwestycji w wysokości 750 tys. zł podpisali wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz proboszcz parafii ks. Dariusz Skork. Projekt zakłada m.in. utworzenie profesjonalnej strony internetowej, zakup kiosku multimedialnego i promocję zabytkowego obiektu. Dzięki tym pracom Skaryszew stanie się ważnym punktem na szlaku św. Jakuba na Mazowszu.
 
Prace modernizacyjne obejmą m.in. remont dachu kościoła, wymianę stolarki okiennej i głównych drzwi wejściowych oraz konserwację portalu głównego. Dzięki zamontowaniu schodołazu łatwiejszy dostęp do świątyni będą miały osoby niepełnosprawne.
 
Jednym z elementów całego projektu jest także promocja zabytkowego kościoła. Utworzenie profesjonalnej strony internetowej, zamontowanie kiosku multimedialnego i przygotowanie oferty turystycznej sprawi, że świątynia stanie się ważnym punktem na szlaku św. Jakuba na Mazowszu. Szlak ten jest jednym z elementów ważnego szlaku pielgrzymkowego Comino de Santiago, wiodącego do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Pielgrzymi wierzą , że to właśnie w tej hiszpańskiej katedrze znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła.
 
Historia kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie sięga XII w. W 1167 r. komes Radosław Odrowąż w zamian za spokój swej duszy przekazał zakonowi Bożogrobców targowisko, karczmę oraz drewniany kościół modrzewiowy. Niestety, budynek nie przetrwał najazdów tatarskich w XIII w. Podobny los spotkał odbudowaną także drewnianą świątynię – w 1656 r. została spalona przez Szwedów. Początki obecnej budowli sięgają więc 1663 r. – wtedy po raz drugi mieszkańcy Skaryszewa odbudowali świątynię. Obecny kościół wpisany jest na listę obiektów zabytkowych.
 
Tytuł projektu: Szlakiem św. Jakuba na Mazowszu – renowacja cennego zabytku w Skaryszewie z przystosowaniem do rozwoju turystyki kulturowej
Beneficjent: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie       
Całkowita wartość projektu: 882 352,94 zł
Kwota dofinansowania: 750 000,00 zł
Działanie 6.1. Kultura
Źródło: Mazowsze
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi