Dzisiaj jest: 25.3.2019, imieniny: Bolka, Cezaryny, Marioli
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Spotkanie z Pieńkowskim

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1048 Autor:
Redakcja poleca!

Cykl spotkań z ciekawymi ludźmi miał kolejną odsłonę w poniedziałek 24 października 2016 roku.

Spotkanie z Pieńkowskim
Tym razem, na zaproszenie Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko, gościł w Publicznej Szkole Podstawowej w Guzowie (Gm. Orońsko) alpinista – Paweł Pieńkowski, który jest członkiem Krakowskiego Klubu Wysokogórskiego.

Duży aplauz wśród uczniów zbudził sposób rozpoczęcia spotkania, bowiem nasz gość zjechał na linie z dachu szkoły, prezentując tym samym jedną z technik alpinistycznych. Następnie podczas spotkania opowiedział o początkach swojej pasji i przygody ze wspinaniem, a także przedstawił wiele zdjęć i filmów ze swoich wypraw uzupełniając je bogatym komentarzem. W szczególności pokazywał ostatnią wyprawę w Góry Kaukazu i zdobycie najwyższego szczytu Gruzji Szchary (5193 m n.p.m.). Było to pierwsze polskie przejście trasy na ten szczyt, wytyczonej w sierpniu  1952 roku przez zespół Chiergianiego. Ponadto, omówił techniki alpinistyczne oraz zaprezentował sprzęt wykorzystywany podczas wspinaczek zarówno letnich jak i zimowych, np.: specjalistyczne obuwie, raki, czekany, uprzęże, elementy ubioru zimowego, czy też sprzęt do przygotowywania posiłków. Odpowiedział uczniom na wiele pytań, w tym dotyczących zagrożeń podczas wypraw, akcji ratunkowych, najtrudniejszych wypraw, itp. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli oglądać przyniesiony sprzęt, a także chętnie pozowali do wspólnych zdjęć oraz ustawili się w długiej kolejce po autograf naszego gościa.

Było to już trzecie spotkanie w ramach cyklu zainicjowanego przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Podczas poprzednich spotkań gościli u nas: Radosław Kawęcki – wielokrotny medalista w pływaniu stylem grzbietowym oraz Robert Kowalik – wielokrotny Mistrz Polski i medalista Mistrzostw Europy w akrobacji samolotowej.
Źródło: Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi