Dzisiaj jest: 18.11.2019, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Fundusze europejskie, nowe rozdanie

Dodano: 5 lat temu Czytane: 750 Autor:
Redakcja poleca!

Od roku trwały negocjacje dokumentów programowych dla perspektywy 2014-2020.

Fundusze europejskie, nowe rozdanie
W najbliższych latach ze środków polityki spójności w Polsce realizowane będą 22 programy – 6 na poziomie krajowym i 16 regionalnych, a wśród nich RPO WM z 2,089 mld euro wsparcia. 26.02.2015 roku marszałek Adam Struzik odebrał z rąk unijnej komisarz Coriny Creţu oficjalną decyzję o przyjęciu nowego regionalnego programu operacyjnego. W uroczystej inauguracji z przedstawicielami Komisji Europejskiej, władz rządowych i regionalnych wziął udział również członek zarządu województwa Wiesław Raboszuk.
 
Województwo mazowieckie, jako pierwszy i jedyny region w Polsce, zostało zakwalifikowane do grupy regionów lepiej rozwiniętych. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, jest to powód do dumy, niemniej nadal potrzebne są szeroko zakrojone działania wyrównujące szanse rozwojowe poszczególnych części województwa. RPO WM 2014-2020 to ponad 2,089 mld euro, które przeznaczone będą na projekty transportowe, inwestycje upowszechniające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, uwzględnienie w biznesie potencjału naukowo-badawczego i dofinansowywanie innowacyjności i przedsiębiorczości oraz na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, walkę z ubóstwem i zmniejszenie bezrobocia.
 
W latach 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. W nowej perspektywie wsparcie funduszy UE obejmie obszary, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia i modernizacji gospodarki. Najważniejszym dokumentem określającym strategię inwestowania unijnych środków na lata 2014-2020 jest Umowa Partnerstwa. Jej realizacji posłużą krajowe i regionalne programy.
 
Konferencję inaugurującą realizację unijnych programów w perspektywie 2014+2020 poprzedziło spotkanie marszałków województw z komisarzami UE – ds. polityki regionalnej Coriną Creţu, ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbietą Bieńkowską, a także minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak. Rozmawiano głównie o zwiększającej się decentralizacji wdrażania funduszy europejskich w Polsce w kontekście zapisów Rozporządzenia Komisji Europejskiej na lata 2014+2020 oraz strategiach ponadregionalnych.
Źródło: Mazowsze
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi