Dzisiaj jest: 18.11.2019, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Umowa podpisana - budowa szpitala psychiatrycznego w Drewnicy

Dodano: 5 lat temu Czytane: 929 Autor:
Redakcja poleca!

Już w kwietniu rozpocznie się budowa szpitala psychiatrycznego w Drewnicy.

Umowa podpisana - budowa szpitala psychiatrycznego w Drewnicy
Właśnie dziś władze Spółki ,,Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica”, w obecności marszałka Adama Struzika, podpisały umowę z generalnym wykonawcą inwestycji – firmą Budimex S.A. Harmonogram prac, zgodnie z dokumentem, zostanie przedstawiony za miesiąc. Ale już teraz wiadomo, że do nowoczesnego budynku pacjenci przeniosą się najpóźniej za trzy lata. Koszt inwestycji to ok. 118 mln zł, a środki na ten cel będą pochodzić z emisji obligacji.
 
Moim zdaniem to będzie najnowocześniejszy szpital psychiatryczny w Europie. Nie tylko w sensie budowlanym, ale również ze względu na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i nowoczesne sposoby zarządzania energią. Obok 300 łóżek do leczenia stacjonarnego będzie też przestrzeń do pracy ambulatoryjnej i pobytów dziennych dla pacjentów. Warto przypomnieć, że rocznie z konsultacji w szpitalu korzysta 25 tys. osób – mówi marszałek Adam Struzik – Koszt budowy nowego szpitala to ok. 118 mln zł, część tej inwestycji będziemy się starali pokryć ze środków europejskich – dodaje marszałek.
 
To kolejny krok w stronę realizacji inwestycji po podpisanej w październiku ubiegłego roku umowie z Bankiem PKO S.A. na emisję wspomnianych obligacji. Szacowany wówczas koszt inwestycji miał wynieść ok. 177 mln zł. Dziś, po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym, już wiadomo, że kwota ta będzie niższa i wyniesie blisko 118 mln zł.
 
Szpital „Drewnica” od lat potrzebuje nowej siedziby. Dziś placówka funkcjonuje w kilkunastu budynkach, których historia sięga nawet 1885 r. Szpital leczy chorych w zakresie opieki psychiatrycznej i  uzależnień w siedmiu oddziałach. Łącznie może być w niej hospitalizowanych 299 pacjentów. Niestety, obiekty szpitalne znajdują się obecnie w bardzo złym stanie technicznym. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest budowa nowego budynku, o czym 19 maja zadecydowali radni województwa.
 
Nowoczesne miejsce, przyjazna atmosfera
 
Projektowany szpital usytuowany będzie w bardzo zielonej okolicy. Jego budowa oraz zastosowane rozwiązania energetyczne sprawią, że będzie to nowoczesne miejsce, przyjazne pacjentom w każdym wieku. Szpital otoczony będzie dużym ogrodem, w którym znajdą się alejki spacerowe i altanki.
 
Gwieździsty kształt budynku zapewni sprawną komunikację wewnętrzną i podniesie bezpieczeństwo pacjentów. Każdy segment budynku tworzyć będzie oddzielną bryłę o zróżnicowanym charakterze, określonym przez program funkcjonalno-przestrzenny. Bryły te połączone są ze sobą segmentem B, stanowiącym strefę wielofunkcyjną, urządzoną tak, by przypominała duży ogród zimowy. Przestrzeń będzie dobrze skomunikowana z miejscami do wypoczynku oraz terapii. Co istotne, będzie mogła ona być wykorzystana na wiele sposobów. Znajdzie się tu kawiarnia, czytelnia, kaplica oraz sale terapii zajęciowych. Będzie to centralna część układu przestrzennego budynku, dominująca nad resztą bryły – swym nietypowym zadaszeniem – w kształcie łuku.
 
Będzie to nowoczesny obiekt spełniający standardy europejskie, zapewniający komfort leczenia, ale też lepsze warunki pracy dla pracowników szpitala – zapewnia Roman Robert Jędrzejczak, prezes zarządu spółki Mazowiecki Szpital Wojewódzki „Drewnica”
 
Budynki nie będą zbyt wysokie. Jedynie niektóre pawilony posiadać będą trzeci poziom, stanowiący przestrzeń dla personelu lub osób z zewnątrz. Wszystkie pomieszczenia, w których łącznie znajdzie się ok. 300 łóżek, będą wyposażone w klimatyzację i wentylację. Budynek zostanie również wyposażony w wewnętrzny monitoring, który podniesie bezpieczeństwo pacjentów. W nowej placówce znajdą się także nowoczesne sale do fizykoterapii oraz innych zajęć terapeutycznych. Znajdzie się tu miejsce na nowoczesną salę konferencyjną, która umożliwi organizację w Drewnicy szkoleń i sympozjów naukowych. Co bardzo ważne, nowe warunki umożliwią rozszerzenie działalności funkcjonujących obecnie poradni przyszpitalnych. Pacjenci będą mieli też dostęp do lekarzy innych specjalizacji. Będą mogli liczyć na pomoc m.in. neurologów, chirurgów, ginekologów, geriatrów czy stomatologów.
 
Czas na psychogeriatrię
 
Wychodząc naprzeciw obserwowanym trendom demograficznym wskazującym na starzenie się społeczeństwa zaprojektowano również nowoczesny oddział psychogeriatryczny, dla osób w podeszłym wieku z zaburzeniami psychicznymi. Ponieważ u osób tych występują również schorzenia somatyczne, przewidziano rozszerzenie działalności poradni specjalistycznych, tak by zapewnić kompleksową opiekę nad osobami starszymi. Mając również na uwadze fakt, że osoby starsze często mają problem z samodzielnym poruszeniem się, nowy obiekt będzie przystosowany do takich przypadków – będzie pozbawiony barier.
 
Ekologicznie i ekonomicznie
 
Szpital będzie także korzystać z ekologicznych źródeł energii. W okresie grzewczym będzie mógł wykorzystać energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną w lecie w uruchomionym niedawno zbiorniku magazynowania ciepła. Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce. Obok zbiornika  zbudowano: pole kolektorów słonecznych, instalację hydrauliczną, zmodernizowano kotłownię wraz z pompą ciepła. Projekt EINSTEIN dofinansowany został z unijnego 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR).
 
 
Działalność szpitala:
W 2013 r. w oddziałach stacjonarnych hospitalizowanych było 3475 pacjentów, natomiast z usług oddziału dziennego skorzystało 171 pacjentów. Centrum realizuje świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w trzech poradniach: Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Stomatologicznej oraz w Zespole Leczenia Środowiskowego. W roku 2013 udzielonych zostało 24 773 porad oraz 28 769 świadczeń. Centrum posiada wysoce wykwalifikowany personel, w tym lekarzy specjalistów psychiatrii, pielęgniarki ze specjalizacją z psychiatrii lub po kursie kwalifikacyjnym z psychiatrii oraz wykształconych terapeutów zajęciowych. Centrum zabezpiecza świadczenia lecznicze z zakresu opieki psychiatrycznej przede wszystkim dla około 700 000 mieszkańców rejonów: Warszawa (Praga-Północ), Warszawa (Rembertów), Warszawa (Białołęka), Warszawa (Praga-Południe), powiat legionowski (bez miasta Legionowa), powiat wołomiński, powiat wyszkowski, powiat węgrowski (gm. Łochów, Sadowne, Stoczek).
W ramach współpracy w Izbie Przyjęć przeprowadzane są konsultacje z zakresu psychiatrii dla policji oraz podmiotów leczniczych prawobrzeżnej Warszawy i powiatu wołomińskiego. Jednocześnie Centrum współpracuje z Sądem Okręgowym Warszawa-Praga oraz podległymi sądami rejonowymi, w szczególności z Sądem Rejonowym w Wołominie. 
Źródło: Mazowsze
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi