Dzisiaj jest: 10.4.2020, imieniny: Borysławy, Makarego, Michała
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

​Przystanek Mirów

Dodano: 5 lat temu Czytane: 3581 Autor:
Redakcja poleca!

Kolejnym przystankiem Turysty24 będzie Mirów – gmina z nieocenionymi walorami krajobrazowymi, znajdująca się we wschodniej części powiatu szydłowieckiego.

​Przystanek Mirów
Pierwsze wzmianki o wsi Mirów pochodzą z XV w. kiedy to Jan Długosz pisał, że Mirów Stary i Mirów Nowy były własnością biskupstwa krakowskiego.
 
Znajduje się tu kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej należący do dekanatu wierzbickiego. Początki parafii to lata powojenne. W 1947 roku wikariuszem został ksiądz Bonawentura Stachura, który zajął się organizacją parafii w Mirowie.
 
Na przełomie lat 70. i 80. powstał nowy kościół, okazała plebania i dzwonnica. Uroczyste oddanie do użytku nastąpiło w 1985 roku, a kanonik Bonawentura Stachura pozostał na swoim stanowisku jako proboszcz parafii do końca życia.
 
Ochroną prawną został objęty park wiejski w Mirowie. Zachował się dawny dworek wraz z parkiem, stanowi on obecnie własność prywatną i zajmuje powierzchnie około 2,5 ha. W otoczeniu zabudowy zachował się obiekt starej kuźni, w sąsiedztwie której znajduje się drewniany krzyż w otoczeniu prawie stuletnich kasztanowców.
 
Między Mirowem a Zbijowem znajduje się góra „Piekło” a w jej pobliżu grupa dziesięciu 150-letnich dębów. Zbudowana jest ona z piaskowców środkowo-jurajskich, form bardzo rzadko spotykanych w regionie radomskim i świętokrzyskim. Występują tu rośliny będące pod ochroną: paprotka zwyczajna, widłak goździsty. Wzgórze miało stać się rezerwatem przyrody na w latach 90. ubiegłego stulecia.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi