Dzisiaj jest: 18.11.2019, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Unijne Euro na atrakcje turystyczne w Warce

Dodano: 5 lat temu Czytane: 677 Autor:
Redakcja poleca!

Gmina Warka ma szansę stać się turystyczną perełką Mazowsza. Unijne wsparcie w wysokości ponad 749 tys. zł umożliwi bowiem m.in. rewitalizację parku miejskiego i utworzenie tzw. „siłowni pod chmurką”

Dziś umowę na unijne dofinansowanie tych projektów podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz burmistrz Warki Dariusz Gizka i skarbnik Teresa Bogumił.
 
Gmina Warka, otrzymane dofinansowanie z RPO WM na rozwój turystyki, przeznaczy na rewitalizację parku miejskiego (wymiana nawierzchni, ukształtowanie terenów zielonych, nawodnienie oraz oświetlenie na słupach stylizowanych). Wszystkie te zmiany zapewnią mieszkańcom i turystom odpoczynek wśród zieleni. Nad rzeką Pilicą wybudowana zostanie rekreacyjna ścieżka pieszo-rowerowa, a teren przyległy do rzeki zostanie utwardzony. Dla lepszej orientacji, na drogach dojazdowych do Warki ustawione zostaną cztery bezobsługowe punkty informacyjne. Wydane zostaną także publikacje: przewodnik turystyczny (obejmujący informacje o historii Warki, atrakcjach przyrodniczych, kulturowych, a także infrastrukturze turystycznej) oraz mapa turystyczna. Na terenie miasta i gminy Warka pojawią się tablice informacyjne z oznakowaniem tras, atrakcji turystycznych i bazy noclegowej.
 
Rejon Warki i okolic słynie z pięknej przyrody i krajobrazów. Aby przybliżyć turystom  te widoki zaplanowano tutaj punkt widokowy z lunetą. Usytuowany on będzie w takim miejscu, aby turyści mogli cieszyć oko rodzimą florą. Przyznane środki pozwolą także na wydanie albumu fotograficznego oraz na wytyczenie szlaków edukacyjnych wraz z opisaniem trzech tras, związanych z dziedzictwem historycznym i kulturowym Warki (w formie  tablic edukacyjnych). Dla miłośników gier i zabaw powstanie gra turystyczna.
 
Zostanie przebudowana również rekreacyjna ścieżka pieszo–rowerowa. Pojawi się siłownia pod chmurką z podciągaczami i wypychaczami, prasą i drabinką z podciąganiem, wioślarzem i rowerkiem klasycznym. Będzie można także korzystać z odpowiednio przygotowanych szlaków rekreacyjnych: spacerowego, biegowego, rowerowego i kajakowego.
 
Elementy przygotowywanej oferty turystycznej oparte będą  na wykorzystaniu obiektów zabytkowych, które są zlokalizowane na terenie miasta i gminy Warka oraz na historii obszaru, wydarzeniach i postaciach historycznych. Celem projektu jest promowanie walorów przyrodniczych regionu, takich jak obszar „Dolina Pilicy i Drzewiczki”, obszary Natura 2000 „Dolina Pilicy”, „Dolina Środkowej Wisły”, „Dolina Dolnej Pilicy” PLH. W projekcie zostaną wprowadzone rozwiązania, które pozwolą osobom niepełnosprawnym korzystać z infrastruktury turystycznej, np. zastosowanie podjazdów dla niepełnosprawnych umożliwiających im korzystanie ze szlaków pieszo-rowerowych. Projekt przewiduje także udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych.
 
Tytuł projektu: Warka turystyczną perłą Mazowsza – utworzenie kompleksowej oferty turystycznej miasta i gminy Warka
Całkowita wartość projektu: 1 728 506,94
Kwota dofinansowania: 749 999,16
Beneficjent: Gmina Warka
Działanie: 6.2. Turystyka
Źródło: Mazowsze
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi