Dzisiaj jest: 10.4.2020, imieniny: Borysławy, Makarego, Michała
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

​O Jastrzębiu spod zimowej kołderki

Dodano: 5 lat temu Czytane: 3724 Autor:
Redakcja poleca!

Dzisiejszym przystankiem Turysty24 będzie Jastrząb. Uchylimy kilka faktów z historii miejscowości, której walorów z pewnością nie przykryje zimowa plucha, która zawitała do naszego powiatu.

​O Jastrzębiu spod zimowej kołderki
Nazwa miejscowości pochodzi od biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca, który założył osadę na początku XV w. Osada od założyciela otrzymała również herb, którym posługuje się do dziś.
 
Prawo lokacyjne Jastrząb otrzymał w roku 1427 od biskupa Zbigniewa Oleśnickiego. Miasto lokowane zostało na prawie magdebursko-niemieckim i otrzymało liczne przywileje i zwolnienia od podatków, potwierdzone przez kolejnych władców.
 
W połowie XVI w. rozwinęła się tu eksploatacja piaskowca i rud żelaza. Rozwijało się rzemiosło związane z garbarstwem i produkcją obuwia. Rozwój metalurgii spowodowany był faktem, iż Szydłowiec w 1512 roku otrzymał prawo składu żelaza.
 
W 1792 roku Jastrząb przeszedł na własność skarbu państwa. Pod koniec XVIII w. sytuacja miasteczka pogorszyła się (przyczyną były tu z pewnością rozbiory). W 1820 roku mieszkało tu 406 chrześcijan i 128 żydów. W 1869 roku miejscowość utraciła prawa miejskie z rozkazu ówczesnego cara i została ona włączona do gminy Rogów.
 
Ożywienie gospodarcze nastąpiło, gdy przez osadę poprowadzono linię kolejową z Dęblina przez Radom do Dąbrowy, a było to w 1885 roku.
 
Jastrząb stał się siedzibą gminy w 1973 roku i od tego czasu nastąpiło tu ożywienie społeczne; powstała szkoła, zagospodarowano zalew, działa kilka instytucji kulturotwórczych, klub sportowy, ochotnicza straż pożarna, Gminna Biblioteka Publiczna, dworzec PKP.
 
W Jastrzębiu  znajduje się Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (parafia pierwotnie mieściła się w Gąsawach ), który był przebudowywany by ostatecznie uzyskać formy neoromańskie, cmentarz rzymskokatolicki z przewagą miejscowego piaskowca, zalew (powierzchnia: 22,6 ha) na rzece Szabasówce, niewątpliwy atut miejscowości w sezonie letnim - odbywają się tu np. imprezy sportowe czy inne imprezy plenerowe.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi