Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1177 Autor:
Redakcja poleca!

Dziewiętnastowieczny zespół pałacowo-parkowy w Orońsku jest z pewnością jedną z głównych atrakcji turystycznych gminy. Dziś mieści się tam Centrum Rzeźby Polskiej.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Pałac w obecnym kształcie powstał w XIX w. a zaprojektował go Włoch – Franciszek Maria Lanci. Pałacyk zbudowany został po śmierci gen. Christianiego przez jego żonę Amelię z Hiblów. W pałacu odtworzono XIX-wieczne wnętrza: gabinet Józefa Brandta, salon, sypialnię, jadalnię, buduar.
 
Józef Brandt (1841-1915), przedstawiciel polskiej szkoły monachijskiej, batalista, studiował w Paryżu i w Monachium. Tworzył sceny batalistyczne (wojny kozacko-tatarskie, wojny szwedzkie), rodzajowe. W 1877 ożenił się z Heleną z Woyciechowskich Pruszakową właścicielką Orońska, gdzie tworzył i prowadził szkołę przez większą część swego życia.
 
W 1965 roku Ośrodek Pracy Twórczej Rzeźbiarzy zapoczątkował powstanie Centrum Rzeźby Polskiej gdzie organizował warsztaty twórcze i plenerowe ekspozycje prac artystów. W roku 1981 Centrum Rzeźby Polskiej upaństwowiono.
 
W placówce realizowane są przez artystów prace w drewnie, kamieniu, metalu w przeznaczonych do tego pracowniach specjalistycznych oraz na stanowiskach na placu rzeźbiarskim. Centrum jest realizatorem corocznych warsztatów dla twórców  głuchoniemych, festynów „Majówki ze sztuką”, imprez „Imieniny Pana Józefa”.
 
W  skład zespołu parkowo-pałacowego wchodzi również: oranżeria, kaplica, oficyna, spichlerz, wozownia, stajnia. Park ze swoimi stawami i starymi drzewami pełni funkcję plenerowej galerii rzeźby.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi