Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

​O historii Orońska w kilku słowach

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1135 Autor:
Redakcja poleca!

Pierwsze wzmianki o Orońsku pochodzą z XVw. Po raz pierwszy pisał o nim Jan Długosz nazywając Orańsko. Przyjmowało ono również nazwy Oranisko, Orońsk.

​O historii Orońska w kilku słowach
Po raz pierwszy nazwy Orońsko użył Franciszek Siarczyński pod koniec XVIII w. w „Opisie powiatu radomskiego”. Nazwa ta została potwierdzona w późniejszych wydawnictwach urzędowych.
 
Wieś i folwark początkowo wziął w dzierżawę, a następnie wykupił w 1834 roku od Królestwa Polskiego generał Franciszek Ksawery Christiani, inżynier, specjalista od budowy dróg i mostów.
 
Generał Christiani prawie ćwierć wieku stał na czele Dyrekcji Generalnej Dróg i Mostów Królestwa Polskiego. Przyczynił się do rozbudowy nowoczesnego drogownictwa. Stworzył w Orońsku zespół dworski z reprezentacyjną zabudową, ogrodami i parkiem.
 
Po powstaniu styczniowym majątek zmienił właściciela - wdowa po Christianim sprzedała dobra Wojciechowi Kalinowskiemu. Kolejną właścicielką Orońska była Helena z Wojciechowskich Pruszakowa; po śmierci męża poślubiła ona Józefa Brandta.
 
Po pierwszej wojnie światowej zadłużony majątek wykupił wnuk Brandta Andrzej Daszewski, który został usunięty z majątku przez Niemców.
 
W 1945 roku majątek został upaństwowiony, odtąd zmieniał kilkakrotnie swoich użytkowników.
 
W 1981 r. decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki powstało w Orońsku Centrum Rzeźby Polskiej, kolejny przystanek Turysty24. 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi