Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

​Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1347 Autor:
Redakcja poleca!

Jednym z miejsc, które warto zobaczyć w Chlewiskach jest Huta Żelaza, dziś mieści się tu oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie.

​Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach
Huta została wybudowana przez Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne w latach 1882-1892. Rozpoczęto od budowy wielkiego pieca, wieży wyciągowej wodnej, prażarek rudy, warsztatu mechanicznego.
 
Huta należała do rodziny Platerów w latach 1895-1912. W tym czasie dobudowano odlewnię. Kolejnymi właścicielami byli: Władysław Pusłowski, Polsko-Niemiecka Spółka Elibor w Warszawie, Huta Pokój w Rudzie Śląskiej.
 
W 1939 roku hutę przejęli Niemcy, którzy w 1940 roku zaprzestali produkcji.
 
Po wojnie na terenie dawnej huty mieściły się Zakłady Urządzeń Rozrywkowych „Rozmet”, a potem Zakład Wyrobów Metalowych. W 1960 zakład przejęło muzeum Techniki w Warszawie.
 
Dziś można oglądać w trakcie zwiedzania dawne wyposażenie huty: wielki piec na węgiel drzewny, wodną wieżę wodociągową, dmuchawy leżące, nagrzewnice rekuperatorowe, odpylacze, prażarki rudy.
 
Oprócz wyposażenia huty prezentowane są następujące ekspozycje: wystawa maszyn do obróbki metali (frezarki, wiertarki, prasy śrubowe), wystawa motoryzacyjna – przedwojenne (Fiat 508, Tatra 57, Citroen BL 11) i powojenne pojazdy (Syreny, Warszawa 223 kombi, Junak M10, SHL M04), warsztaty: krawiecki i szewski.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi