Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

​Wycieczka po Chlewiskach

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1334 Autor:
Redakcja poleca!

Przeniesiemy się dziś w ramach wycieczki po powiecie szydłowieckim do położonych 9 kilometrów od Szydłowca Chlewisk.

​Wycieczka po Chlewiskach
Gmina Chlewiska znajduje się w zachodniej części powiatu szydłowieckiego i jest siedzibą Urzędu Gminy. Zamieszkuje ją 1 100 mieszkańców.
 
Pierwsze wzmianki o Chlewiskach pochodzą z XII wieku, kiedy osada specjalizowała się w hodowli trzody chlewnej; stąd najprawdopodobniej pochodzi jej nazwa.
 
Właścicielami Chlewisk byli kolejno: Duninowie, Odrowążowie (którzy z czasem przyjęli nazwisko Chlewiccy), następnie Potkańscy, Sołtykowie i Broel Platerowie.
 
Od XII do XV wieku dobrami władał ród Duninów, a następnie Odrowążów, który posiadał  zamek w Odrowążu, a następnie w Chlewiskach. Wawrzyniec Odrowąż nie tylko rozbudował pałac, ale także dbał o rozwój osady. W jej pobliżu znajdowały się rudy żelaza;  funkcjonowały tu kuźnice i dymarka.
 
Pod koniec XVIII wieku Chlewiska przeszły w ręce Sołtyków, którzy rozbudowali manufaktury: odlewnie i kuźnice funkcjonowały w Chlewiskach, Aleksandrowie i Stefankowie.
 
Gmina posiada głęboką tradycję niepodległościową (Powstanie Styczniowe). Okres II wojny światowej był z kolei okresem szczególnej martyrologii mieszkańców gminy Chlewiska; choć nie bez sukcesów (potyczka pod Antoniowem).
 
Dziś gmina szczyci się m.in. wspaniałym pałacem, zalewem rekreacyjnym, zabytkową Hutą Żelaza (Muzeum Techniki), bardzo dobrze rozwiniętą bazą gastronomiczno-noclegową. Znajduje się tu zabytkowy zespół parkowo-pałacowy z hotelem, stadniną koni, SPA&Wellness.

Można się zatrzymać również w pensjonacie „Hubalowy Dwór”. Nad zalewem powstał ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy „Mexicana”.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi