Gmina Chlewiska znajduje się w zachodniej części powiatu szydłowieckiego i jest siedzibą Urzędu Gminy. Zamieszkuje ją 1 100 mieszkańców.
Pierwsze wzmianki o Chlewiskach pochodzą z XII wieku, kiedy osada specjalizowała się w hodowli trzody chlewnej; stąd najprawdopodobniej pochodzi jej nazwa.
Właścicielami Chlewisk byli kolejno: Duninowie, Odrowążowie (którzy z czasem przyjęli nazwisko Chlewiccy), następnie Potkańscy, Sołtykowie i Broel Platerowie.
Od XII do XV wieku dobrami władał ród Duninów, a następnie Odrowążów, który posiadał zamek w Odrowążu, a następnie w Chlewiskach. Wawrzyniec Odrowąż nie tylko rozbudował pałac, ale także dbał o rozwój osady. W jej pobliżu znajdowały się rudy żelaza; funkcjonowały tu kuźnice i dymarka.
Pod koniec XVIII wieku Chlewiska przeszły w ręce Sołtyków, którzy rozbudowali manufaktury: odlewnie i kuźnice funkcjonowały w Chlewiskach, Aleksandrowie i Stefankowie.
Gmina posiada głęboką tradycję niepodległościową (Powstanie Styczniowe). Okres II wojny światowej był z kolei okresem szczególnej martyrologii mieszkańców gminy Chlewiska; choć nie bez sukcesów (potyczka pod Antoniowem).
Dziś gmina szczyci się m.in. wspaniałym pałacem, zalewem rekreacyjnym, zabytkową Hutą Żelaza (Muzeum Techniki), bardzo dobrze rozwiniętą bazą gastronomiczno-noclegową. Znajduje się tu zabytkowy zespół parkowo-pałacowy z hotelem, stadniną koni, SPA&Wellness.
Można się zatrzymać również w pensjonacie „Hubalowy Dwór”. Nad zalewem powstał ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy „Mexicana”.