Dzisiaj jest: 18.11.2019, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Spada liczba wypadków na Mazowszu

Dodano: 5 lat temu Czytane: 620 Autor:
Redakcja poleca!

W 2014 r. na Mazowszu odnotowano mniej wypadków drogowych i kolizji. Zmniejszyła się również liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym i liczba rannych.

Wczoraj w urzędzie marszałkowskim odbyło się posiedzenie Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na którym omówione zostały najważniejsze działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza. – Bezpieczeństwo na drodze jest uzależnione od wielu aspektów: przestrzegania przepisów przez uczestników ruchu drogowego, oznakowania czy jakości drogi. Dopiero współpraca policji i samorządu jest w stanie ograniczyć zagrożenie na drodze. Mam poczucie satysfakcji, że nasze działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa są bardzo konsekwentne i z roku na roku przynoszą coraz lepsze efekty – powiedział marszałek Adam Struzik. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Komendanci Stołecznej i Wojewódzkiej Policji, prezes legionowskiego WOPR, dyrektorzy mazowieckich oddziałów „Meditrans” i ośrodków WORD.
 
Liczba wypadków drogowych w stosunku do 2013 r. zmniejszyła się o 120. O 522 spadła liczba kolizji, a co najważniejsze zmniejszyła się liczba zabitych (o 27) i liczba rannych w wypadkach drogowych (o 157). Jednak nadal najwięcej ofiar śmiertelnych notuje się wśród kierowców samochodów osobowych i pieszych, w mniejszym stopniu wśród rowerzystów. Dlatego cele jakie wytyczyła sobie na ten rok policja to przede wszystkim utrzymanie odpowiedniej liczby policjantów ruchu drogowego pełniących bezpośrednio służbę na drodze oraz większa kontrola kierujących pojazdami.
 
– Są dwa obszary problemowe: prędkość i niechronieni uczestnicy ruchu drogowego: piesi i rowerzyści. W tym pierwszym przypadku przeciwwagą są pojazdy wyposażone w wideorejestrator i ręczne mierniki prędkości. W drugim przypadku mamy do czynienia z pieszymi i tutaj konieczne jest docieranie do świadomości ludzi. Najbardziej zagrożone są te osoby, które poruszają się w miejscach nieoświetlonych w porze wieczorowo-nocnej bez elementów odblaskowych – powiedział zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji insp. Marek Świszcz.
 
Z wypadkami mamy do czynienia również w wodzie, zwłaszcza latem. Przeciwdziałać stara się im legionowski WOPR. Dzięki nowoczesnej bazie z centrum powiadamiania i monitoringiem udaje się kontrolować już 90 proc. akwenu. Baza nad Jeziorem Zegrzyńskim to również sprawnie działająca załoga, a także nowoczesny sprzęt m.in. poduszkowiec ratowniczy i śmigłowiec.
 
Na poprawę bezpieczeństwa na Mazowszu mają również wpływ działania edukacyjne organizowane dla dzieci i młodzieży. Tego typu akcje realizowane przez samorząd województwa mazowieckiego to „Bezpieczna droga do szkoły” (m.in. testy z przepisów o ruchu drogowym oraz część praktyczna na torze rowerowym) oraz „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” (związana ze zmianą przepisów i koniecznością noszenia elementów odblaskowych). Dodatkowo urząd marszałkowski w porozumieniu z Komendą Stołeczną i Komendą Wojewódzką Policji od 5 lat oznakowuje te miejsca nad wodą, które są szczególnie niebezpieczne i w których dochodzi do największej liczby wypadków. 
Źródło: Mazowsze
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi