Dzisiaj jest: 21.8.2018, imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Hotel pod Dębem w Szydłowcu

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1326 Autor:
Redakcja poleca!

W zachodniej części Rynku Wielkiego znajduje się unikalny w regionie kielecko-radomskim klasycystyczny budynek mieszczący hotel i noszący nazwę „Hotelu pod Dębem” z racji jego przeznaczenia.

Hotel pod Dębem w Szydłowcu
Budynek został ufundowany przez Annę z Zamoyskich Sapieżynę, która była właścicielką Szydłowca w latach 1802-1828. Powstał on w 1819 roku z miejscowego piaskowca i pierwotnie mieścił szkołę elementarną.

W latach 1819/1820 uczyło się w szkole około stu uczniów przy zastosowaniu nowatorskiej metody zwaną monitoralną (nauczyciele uczyli starsze dzieci, a te z kolei uczyły dzieci młodsze).

Koszty utrzymania szkoły zostały podzielone między właścicielkę, mieszkańców gminy oraz szanowanych obywateli. Sapieżyna pozwoliła na przykład na korzystanie z wolnego wyrębu lasów na cele opałowe.

Aby doskonalić metodę monitoralną, wysłano miejscowego nauczyciela do Warszawy na kurs. Uczniowie byli podzieleni na dziesięć oddziałów, uczono na poziomach: „początkującym”, „postępującym”, „doskonalącym się”. Zajęcia odbywały się sześć dni w tygodniu i obejmowały naukę czytania, pisania, rachowania, ćwiczenia pamięci. W sobotę i środę odbywały się zajęcia rekreacyjne.

Nauka w szkole Sapieżyny odbywała się na najwyższym poziomie, właśnie dzięki metodzie monitorialnej (tzw. system Bella-Lancastra); nazywana była „szkołą wzajemnego uczenia”. Patronka przybywała często na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego fundując najlepszym uczniom nagrody książkowe.

W czasie II wojny światowej urzędowała w budynku Żydowska Rada Starszych (judenrat). Została ona rozwiązana w 1944 roku. W latach 70-tych mieścił się tu Dom wycieczkowy „Pod Dębem”, następnie magazyn.

Dziś, podobnie jak w latach 70-tych budynek mieści w swoich murach miejsce wypoczynku. „Hotel pod Dębem” został odrestaurowany w ramach projektu kluczowego i oddany do użytku w ubiegłym roku.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi