Dzisiaj jest: 10.4.2020, imieniny: Borysławy, Makarego, Michała
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Gotuj lokalnie"

Dodano: 4 lata temu Czytane: 697 Autor:
Redakcja poleca!

Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza zakwalifikował się do udziału w projekcie edukacyjnym skierowanym do ponadgimnazjalnych szkół o profilu gastronomicznym.

Zespół Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Gotuj lokalnie"
Zespół z Szydłowca został także zwycięzcą w konkursie towarzyszącym pierwszemu etapowi projektu.  „Gotuj Lokalnie” to program promujący tradycyjne polskie produkty żywnościowe oraz możliwości ich najlepszego wykorzystywania w nowoczesnej kuchni polskiej.

Udział w projekcie zapewniło szkole opracowanie oryginalnego przepisu, którego głównym składnikiem jest antrykot wołowy w towarzystwie produktów regionalnych. Propozycją reprezentantów szkoły w Szydłowcu – pani Marty Bińkowskiej i pani Anny Kamińskiej był przepis na antrykot z sosem jeżynowo-sękaczowym, podany z kuleczkami z pęczaku, mchem z zielonym żytem, ziemią jadalną, kolorowymi burakami, cebulą i garścią sałat.

Nauczyciele mają już za sobą pierwszy etap projektu – szkolenie przygotowujące ich do prowadzenia zajęć z uczniami w szkołach. Podczas dwudniowych warsztatów, które odbyły się w dniach 5-6 kwietnia 2016 r. w Warszawie, nauczyciele poszerzyli swoją wiedzę nt. wołowiny i zdobyli umiejętności praktyczne wykorzystania jej w nowoczesnej kuchni polskiej. Dodatkowym atutem zajęć były warsztaty z kuchni molekularnej. Nauczyciele wydawali się być bardzo zadowoleni z uczestnictwa w warsztatach.

Od nas nauczycieli, naszych kompetencji oraz zaangażowania w różnego rodzaju działania gastronomiczne zależą efekty osiągane przez naszych uczniów. Dzięki udziałowi w projekcie rozwijamy się kulinarnie, zarówno my nauczyciele, jak i nasi uczniowie. Projekt to również, a może przede wszystkim integracja nauczycieli i uczniów, co jeszcze bardziej dopinguje nas do wspólnego wysiłku. dodaje Pani Marta. 

Dużą atrakcją towarzyszącą warsztatom był konkurs kulinarny, w którym nauczyciele mieli możliwość zaprezentowania Jury dania, które zapewniło szkołom udział w projekcie. Zwycięstwo nauczycieli ze szkoły w Szydłowcu potwierdziło, że danie konkursowe zachwyca nie tylko opisem, ale przede wszystkim smakiem.

Szkoła bierze udział w projekcie już po raz trzeci. Każde uczestnictwo, a tym bardziej zwycięstwo mobilizuje i zachęca do ciągłej i bardziej efektywnej pracy!  – dodaje Pani Marta.

Dalsza część realizacji programu zakłada dwumiesięczne zajęcia warsztatowe w szkołach, podczas których nauczyciele będą odkrywać produkty regionalne i uczyć się praktycznie wykorzystywać je w kreowaniu nowych potraw. Finałem działań projektowych jest konkurs kulinarny dla uczniów. Zadaniem konkursowym jest opracowanie przepisu na danie główne, którego głównym składnikiem jest wołowina oraz min. dwa produkty regionalne. Spośród wszystkich zgłoszeń jury wybierze 10 najlepszych propozycji, których autorzy zostaną zaproszeni na finał konkursu. Nagrodą w konkursie dla uczniów jest kurs kulinarny w Akademii Marcina Budynka.

Projekt „Gotuj Lokalnie” jest inicjatywą Fundacji „Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej”. Parterem projektu jest Akademia Kulinarna Marcina Budynka, a Fundacja Szefów Kuchni objęła wsparciem merytorycznym. Projekt promuje regionalne, tradycyjne produkty. Jego głównym celem jest wspomaganie szkół gastronomicznych w przekazywaniu wiedzy na temat optymalnego wykorzystywania regionalnych, tradycyjnych produktów najwyższej jakości oraz w kreowaniu nowoczesnej kuchni polskiej przy jednoczesnym zastosowaniu krótkich łańcuchów dostaw. Udział w programie daje młodym adeptom sztuki kulinarnej także możliwość poszerzenia wiedzy teoretycznej oraz podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Uczestnicy mają także szansę sprawdzenia swoich umiejętności podczas udziału w ogólnopolskich konkursach kulinarnych.
 
 „Gotuj lokalnie" to:
  • zajęcia praktyczne i teoretyczne w szkołach i podczas dodatkowych warsztatów,
  • współpraca z doświadczonymi i znanymi kucharzami,
  • konkursy z atrakcyjnymi nagrodami towarzyszące projektowi.
 
***
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi