Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Kościół farny świętego Zygmunta w Szydłowcu

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2385 Autor:
Redakcja poleca!

Kolejnym przystankiem na naszym turystycznym szlaku jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków naszego miasta – kościół pod wezwaniem św. Zygmunta.

Kościół farny świętego Zygmunta w Szydłowcu
Przy szydłowieckim rynku znajduje się pierwotnie drewniany, następnie murowany kościół, którego fundatorami byli Jakub i Sławko Odrowążowie Szydłowieccy (pierwsi Odrowążowie, którzy zaczęli używać nazwiska Szydłowieccy). Erygowany w 1401 roku nie zachował się do dziś. Murowany kościół wzniesiono w latach 1493-1509 z szydłowieckiego piaskowca.

Kościół składa się z prezbiterium i prostokątnej nawy. Do prezbiterium przylega od strony północnej zakrystia i skarbczyk. Na przykościelnym placu znajdują się liczne tablice nagrobne.

Najstarszy napis pochodzi z 1592 roku. Na murze kościelnym umieszczono zegary słoneczne z 1632 i 1661 roku.

We wnętrzu kościoła nad prezbiterium znajduje się sklepienie krzyżowo-sieciowe. W prezbiterium umieszczono powstały na początku XVI w. poliptyk, którego fundatorem był Jakub Szydłowiecki. W tej części fary znajduje się również wykonany z węgierskiego czerwonego marmuru wczesnorenesansowy nagrobek Mikołaja Szydłowieckiego autorstwa najprawdopodobniej Bartłomieja Berecciego.

W ołtarzu głównym późnorenesansowym, przy bocznych ołtarzach i wejściu do zakrystii ustawiono gotyckie figury z poprzedniego kościoła. Ołtarz główny mieści w sobie tryptyk przedstawiający m.in. scenę koronacji Matki Boskiej przez Trójcę Świętą, czy rzeźbę św. Zygmunta stojącego między dwoma synami.

Wnętrze kościoła zdobi polichromia oraz umieszczone nad chórem kasetony autorstwa Stanisława Samostrzelnika. W nawie ustawiono ołtarz Matki Boskiej Szkaplerznej, ołtarz św. Anny, ołtarz św. Rocha.

Na północnej ścianie znajduje się klasycystyczny portyk z czarnego marmuru z rzeźbą wykonaną z białego karraryjskiego marmuru powstały w 1806 roku, przedstawiający postać kobiecą. Jest to grób Marii z Gawdzickich i Mikołaja z Radziwiłłów.

W kościele znajdują się dwie kaplice: północna Matki Boskiej i południowa św. Stanisława ze Szczepanowa. W pierwszej z nich znajduje się obraz Matki Boskiej sprowadzony z Flandrii przez Jakuba Szydłowieckiego, oraz rzeźba-obraz z XVII w. Chrystusa ukrzyżowanego na tle płaskorzeźby Jerozolimy. W drugiej kaplicy ustawiono rzeźbę św. Stanisława z modlącym się u jego stóp Piotrowinem; znajdują się tam również współczesne witraże.

W północno-zachodniej części placu kościelnego znajduje się murowana dzwonnica z XVI w. Powstała ona z piaskowca szydłowieckiego i pełni rolę domu przedpogrzebowego. Przed kościołem ustawiono figurę św. Jana Nepomucena, której data powstania nie jest znana oraz współczesną figurę Jana Pawła II.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi