Dzisiaj jest: 18.11.2019, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

​6 MLN ZŁ Z UE DLA MAZOWIECKICH OSP

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1207 Autor:
Redakcja poleca!

Dobre wieści dla mazowieckich strażaków.

​6 MLN ZŁ Z UE DLA MAZOWIECKICH OSP
Samorząd województwa mazowieckiego ogłosił nabór wniosków na unijne dofinansowanie dla Ochotniczych Straży Pożarnych z Mazowsza. Jest o co walczyć. Do rozdysponowania w ramach konkursu jest ponad 6 mln zł. Otrzymane wsparcie można przeznaczyć na zakup specjalistycznych wozów lub sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Konkurs potrwa do 30 maja br.

Na Mazowszu działa 1961 Ochotniczych Straży Pożarnych. Spośród nich prawie 500 jednostek należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Tylko w 2015 r. strażacy wpisani do KSRG wyjeżdżali do różnego rodzaju zdarzeń, w tym pożarów, prawie 34 tys. razy.
 
Samorząd województwa mazowieckiego od lat wspiera mazowieckie Ochotnicze Straże Pożarne. Tylko w latach 2006-2012 na zakup różnego rodzaju samochodów pożarniczych i specjalistycznego sprzętu czy umundurowania strażackiego trafiło prawie 60 mln zł. W tym roku mazowieckie OSP będą mogły skorzystać z m.in. środków unijnych. Do zdobycia jest 6 mln zł.
 
Na co można otrzymać unijne wsparcie?
Otrzymaną dotację można przeznaczyć m.in. na zakup wozów strażackich wraz ze sprzętem do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof. Oprócz tego jednostki OSP mogą także uzupełnić swoje zasoby o specjalistyczny sprzęt, taki jak: pompy pożarnicze, zestawy do ratownictwa technicznego i medycznego oraz agregaty prądotwórcze. Ponadto, dofinansowanie można wykorzystać na zakup wyposażenia z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz ratownictwa: wodnego, wysokościowego, chemiczno-ekologicznego i poszukiwawczo-ratowniczego.

– Chcemy wspomóc strażaków w zakupie sprzętu i samochodów. Mamy świadomość, że tu ciągle potrzebne jest wsparcie. Chcemy pomagać w szczególności tym jednostkom, które należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Te jednostki mają naprawdę ogromne znaczenie w zabezpieczaniu naszego województwa, dlatego tak ważne jest ich ciągłe doposażanie w nowy, dobry sprzęt – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Dla kogo?

O wsparcie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, a także jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego.

Co, gdzie i jak?

Konkurs prowadzony jest przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Wnioski należy składać tylko w formie elektronicznej do 30 maja br. przez dostępny na stronie www.funduszedlamazowsza.eu – system informatyczny MEWA 2.0. W trwającym obecnie naborze do wydania jest ponad 6 mln zł.
 
Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 5.1 Dostosowanie do zmian klimatu. W sumie, w całej perspektywie, na wzmocnienie potencjału OSP zarezerwowano 2,95 mln euro, czyli prawie 13 mln zł.
 
Szczegółowe informacje na temat konkursu, regulamin oraz dokumenty można znaleźć na stronie www.funduszedlamazowsza.eu
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi