Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Ratusz w Szydłowcu

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2252 Autor:
Redakcja poleca!

Na Rynku Wielkim w Szydłowcu znajduje się jedna z najlepiej zachowanych późnorenesansowych budowli w Polsce - ratusz szydłowiecki.

Ratusz w Szydłowcu
Ratusz budowany był z szydłowieckiego piaskowca w latach 1602-1629. Na jego wzniesienie wyraził zgodę ówczesny właściciel miasta książę Mikołaj Krzysztof Radziwiłł. Przy projektowaniu i budowie zatrudniony został Kasper Fodyga, a później jego brat Albrecht. Wynajęto również miejscowych rzemieślników, m.in. uzdolnionych kamieniarzy.
 
Ratusz jest kilkupiętrowym budynkiem z narożnymi, krągłymi skarpami oraz wysoką attyką. Od wschodu znajduje się wieża, u podstawy kwadratowa, dalej ośmioboczna z kopułą w postaci hełmu (jego pierwotny wygląd różnił się od obecnego) zwieńczonego sygnaturką. Wieża posiada stary mechanizm zegarowy, a na zewnątrz widoczne są tarcze zegarowe zwrócone na wszystkie strony świata.
 
Budynek był kilkakrotnie niszczony, w 1809 roku przez Austriaków, podczas I wojny światowej górne piętra wieży wysadzono w powietrze, zaś w 1945 ratusz został zbombardowany przez lotnictwo sowieckie. Przebudowywany był kolejno w latach: 1809, 1818 i w 1945 zyskał ostateczną formę.
 
Po wojnie mieściły się w ratuszu biura Rady Narodowej, szkoła podstawowa, sztab wojskowy. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich, Wydziału Spraw Obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego. W piwnicy ratusza mieści się restauracja. Budynek jest dostępny dla zwiedzających.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi