Dzisiaj jest: 18.11.2019, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Ekodzieci z Mazowsza nagrodzone

Dodano: 5 lat temu Czytane: 829 Autor:
Redakcja poleca!

Za nami finał tegorocznych konkursów ekologicznych organizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego.

Dziś w urzędzie marszałkowskim odbyło się wręczenie nagród przedszkolakom, uczniom szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza. Do konkursu „Żyję ekologicznie – czyli dobre nawyki przedszkolaka” zgłosiło się aż 108 placówek przedszkolnych, a do konkursu „Żyję ekologicznie na co dzień” – ponad 2,1 tys. uczniów podstawówek i gimnazjów. Nagrody zwycięzcom obu edycji wręczali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, dyrektor departamentu środowiska urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego Tomasz Krasowski oraz zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW Andrzej Daniluk.
 
Konkursy ekologiczne wpisały się już na stałe do kalendarza imprez edukacyjnych samorządu województwa mazowieckiego. Dzięki nim uczniowie z Mazowsza mieli okazję lepiej zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska, a także rozwijać swoją wyobraźnię. Prace, które dziś wszyscy mogli podziwiać, zostały wykonane z najróżniejszych materiałów. Pomocne okazały się gazety, kawałki materiału, włóczka, folia i wiele innych. Ponadto, po raz pierwszy oprócz prac plastycznych i plakatów, jednym z zadań było napisanie wiersza o tematyce ekologicznej, których dziś również wszyscy mogli wysłuchać. Zwycięzcom wręczono nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, pomocy dydaktycznych oraz publikacji o tematyce edukacyjno-ekologicznej.
 
– Poprzez zabawę próbujemy pokazać dzieciom jak ważne jest dbanie o środowisko, w którym żyjemy. Chcemy, aby dobre nawyki weszły do ich domów. Prace konkursowe są bardzo ciekawe, ale i bardzo pracochłonne. Widać, że dzieci coraz bardziej się starają. – podsumowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska
 
„Żyję ekologicznie, czyli dobre nawyki przedszkolaka”
 
Aby wziąć udział w konkursie, należało wykonać pracę plastyczną w formie kolażu. Pod uwagę były brane m.in. pomysłowość, a także walory edukacyjne. Pracę mogło wykonać maksymalnie pięcioro dzieci.
 
Do rywalizacji zgłosiło się 108 placówek przedszkolnych, a spośród wszystkich nadesłanych prac komisja konkursowa wyłoniła trzech laureatów oraz przyznała cztery wyróżnienia. I miejsce zajęło Miejskie Przedszkole nr 35 w Płocku, II miejsce – Przedszkole nr 103 w Warszawie, a III miejsce – Miejskie Przedszkole nr 3 w Sierpcu. Wyróżnienia przyznano Miejskiemu Przedszkolu nr 2 w Sokołowie Podlaskim, Niepublicznemu Przedszkolu „Szóstka” w Płońsku, Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Woli Kiełpińskiej (gm. Serock) i Publicznemu Przedszkolu nr 2 w Kozienicach.
 
 
 „Żyję ekologicznie na co dzień” – czyli ekologia w oczach uczniów
 
W drugim konkursie wzięło udział ponad 2,1 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza
 
Konkurs przeprowadzony był w trzech etapach: szkolnym, lokalnym i wojewódzkim. Uczestnicy konkursu oceniani byli według trzech grup wiekowych: klasy 0 – III szkoły podstawowej, klasy
IV – VI szkoły podstawowej i klasy I – III gimnazjów. Każda z grup przygotowała konkretne rodzaje prac:
I grupa wiekowa – pracę plastyczną/kolaż, II grupa wiekowa – plakat ekologiczny, natomiast III grupa wiekowa – wiersz.
 
Do finałowego wojewódzkiego etapu konkursu zakwalifikowało się 18 uczniów z: Wieliszewa, Mińska Mazowieckiego, Kobyłki, Gozdowa, Bożewa, Szczawina Kościelnego, Skórca, Wiśniewa, Paprotni, Komorowa, Bogatego, Kazanowa, Radomia, Ciechanowa, Sochocina i Glinojecka.
 
Wszyscy uczniowie byli zgodni w tym, że warto dbać o środowisko i warto brać udział w tego typu konkursach.
 
Można nauczyć się tego, co robić w przyszłości, aby ziemia była lepsza i żeby nie było tak jak dzisiaj – powiedział jeden z uczniów szkoły podstawowej w Mińsku Mazowieckim.
 
– Zachęcam do brania udziału w takich konkursach, nie trzeba dużo, a ziemi trzeba pomagać. – dodaje uczennica jednego z radomskich gimnazjów. 
Źródło: Mazowsze
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi