Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Przydrożne figurki i kapliczki Szydłowca

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1468 Autor:
Redakcja poleca!

Na terenie naszego powiatu często można spotkać przydrożne kapliczki i figurki. Zbudowane są one przeważnie z szydłowieckiego piaskowca i mają często charakter dziękczynny.

Przydrożne figurki i kapliczki Szydłowca
U zbiegu ulic Polnej, Słonecznej i Browarnej znajduje się wykonana z piaskowca figurka św. Barbary z 1708 roku. Napis na płycie nagrobnej informuje, że spoczywają tu Stefan Paszkowski i jego żona, „pomarli w powietrze” - zmarli w czasie epidemii (w Szydłowcu panowała epidemia w II połowie XVII w. i I połowie XVIII w.).

Przy ulicy Narutowicza znajduje się kapliczka z 1862 roku i przedstawia płaskorzeźbę anioła i zwieńczona jest krzyżem z wyrzeźbioną postacią Chrystusa. Fundatorami byli Stanisław Krakowiak Marianna Badowska. Figurka została wzniesiona podczas jednej z rocznic powstania styczniowego.

Na skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Narutowicza znajduje się zwieńczona kamiennym krzyżem kapliczka słupowa. Napisy na cokole informują: „Ku chwale Boga w Trójcy Świętej Jedynego i Maryi Panny Królowej Polskiej”, „Maryjo wyproś zbawienie ludowi twemu Obywatele Starej Wsi 23 styczeń 1863”.

To przykłady tylko niektórych kapliczek naszego miasta. Figurki przedstawiające figurę Matki Boskiej, ale też na przykład św. Jana Nepomucena można spotkać również na drodze na Pawłów przy ulicy Sowińskiego, w Wysocku, czy na Wysokiej.

Figurki stanowią nieodłączny element przydrożnego krajobrazu naszego powiatu: przypominają wierzącym o korzeniach ich wiary i są między innymi obiektem spotkań podczas uroczystości majowych; upamiętniają ważne wydarzenia w życiu Szydłowca i okolic np. walk u boku Napoleona Bonaparte, czy powstań narodowych.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi