Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Wycieczka po Szydłowcu

Dodano: 5 lat temu Czytane: 1308 Autor:
Redakcja poleca!

Szydłowiec to miasteczko z duszą.

Wycieczka po Szydłowcu
Niedowiarków, sceptyków, ale także lokalnych patriotów i jego mieszkańców zabieramy na wycieczkę po mieście, które z pewnością niejednego zauroczy, innego wzruszy, pozostanie głęboko w pamięci każdego, kto choć raz odwiedził te strony.
 
Zanim zabierzemy Was w podróż po lokalnych atrakcjach miasta historia mniej lub bardziej popularna wśród okolicznych, dla niektórych niewiarygodna, historia przede wszystkim tajemnicza, wcale nie tak odległa, ale - miejmy nadzieję – dla tych, którzy przeczytają ten tekst bliższa… historia o zaginionym mieście Zygmuntowie.
 
„Jadę na Zygmuntów”
 
Tak, jak mityczna kraina Atlantyda zaginiona podczas trzęsień ziemi w toniach wodnych, tak wcale nie tak dawno, bo jeszcze dwieście lat temu istniało niedaleko Szydłowca miasteczko   o nazwie Zygmuntów. Lokowało się ono gdzieś między Wysoką a Omięcinem. Nie jest dokładnie wiadomo jakie tereny obejmowało miasto, jedni twierdzą, że były to bagna inni, że wzgórze. Dwa razy w tygodniu lokalna ludność - podobnie jak ma to miejsce obecnie w Szydłowcu - zjeżdżała na okoliczny jarmark…
 
…i byłoby tak do dziś, gdyby leżący na bagnach gród nie zapadł się pod ziemię. Być może to choroba, a być może ówczesne migracje zadecydowały, że z map regionu zniknęło to miasteczko. Tego nie wiemy.
 
Ślady, jakie pozostawiło po sobie miasto prowadzą do wsi o nazwie Wysoka, to tam w księgach parafialnych znajdują się wzmianki w postaci zapisów dat chrztów czy ślubów w nieistniejącym już mieście. Miasto założone zostało w 1775 roku przez Zygmunta Siemieńskiego. Liczyło ono ponad 60 mieszkańców, wśród nich byli przedstawiciele takich zawodów jak na przykład lekarz. Ostatnie wzmianki o Zygmuntowie pochodzą z 1809 roku.
 
Dziś niektórzy dysponują przedmiotami z tamtego okresu, znalezionymi w okolicach zaginionego miasta na przykład ucho od garnka, moneta, siekierka. W pamięci niektórych mieszkańców okolicy zachowały się zwrotny świadczące o istnieniu grodu, na przykład „jadę na Zygmuntów”. Najprawdopodobniej takich skupisk ludzkich zniknęło w tym czasie więcej… może wchłonął je Szydłowiec?
 
Historia Zygmuntowa - jedna z wielu, w naszym regionie - niech będzie wprowadzeniem do historii całej naszej małej ojczyzny. Za tydzień pierwszy przystanek na naszej drodze. 

cdn.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi