Dzisiaj jest: 18.11.2019, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

Skarbiec dziedzictwa kultury na Starym Mieście

Dodano: 4 lata temu Czytane: 916 Autor:
Redakcja poleca!

Miejsce koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski, ślubu Jana III Sobieskiego, spoczynku prezydentów Polski Ignacego Mościckiego i Gabriela Narutowicza...

Skarbiec dziedzictwa kultury na Starym Mieście
...oraz jednego z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku Henryka Sienkiewicza. Mowa o Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. To jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji nowoczesnej Polski przeszło niedawno gruntowne prace remontowo-konserwatorskie oraz wzbogaciło się o nowe Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Wszystko to dzięki dofinansowaniu z UE  w wysokości ponad 17,7 mln zł przyznanemu przez samorząd województwa.


W bazylice przeprowadzono kompleksowe prace konserwatorsko-remontowe elewacji i wnętrza archikatedry z kaplicami, zakrystią i kryptami. Ich celem było nie tylko zabezpieczenie zabytkowych przestrzeni, ale również wyeksponowanie najważniejszych historycznych elementów wnętrza. Poza tym w archikatedrze wymienione zostały nagłośnienie oraz instalacje elektryczne i grzewcze.    
           

Nową przestrzeń zyskało Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Przeniesiono je do budynku Dziekanii, sąsiadującego i połączonego z katedrą (ul. Dziekania 1). Będzie tam można wkrótce zobaczyć cenne zabytki architektury, malarstwa, rzeźby i rzemiosła. Znajdą się tam również ekspozycje poświęcone eksponatom sztuki sakralnej, szatom liturgicznym, starodrukom czy też pamiątkom po kardynale Stefanie Wyszyńskim, który był inicjatorem powstania muzeum. 
 

Dużą atrakcją będzie nowoczesna trasa wycieczkowa – tunel łączący krypty z nowymi wejściami do podziemi. W muzeum oraz na nowej trasie zwiedzania znajdą się m.in. multimedia – jako łącznik między historią a tradycją. Muzeum będzie działać jako centrum kulturalne, w którym będą odbywały się koncerty, spotkania, sesje naukowe i lekcje muzealne. 


		
Źródło: Mazowsze
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi