Dzisiaj jest: 27.2.2020, imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda
Podziel się z przyjaciółmi
Dodaj ogloszenie24
BUS Szydłowiec
PKP Szydłowiec
Apteki
Praca Szydłowiec
Praca Region Radomski
Praca Szydłowiec24
Praca Radom
Dodaj ogłoszenie
Dodaj artykuł
Dodaj firmę
Dodaj motoryzacja
Dodaj wydarzenie

„Orońska Czekolada”

Dodano: 2 lata temu Czytane: 568 Autor:
Redakcja poleca!

Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko wraz z Polską Akademią Nauk, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Stowarzyszeniem LGD „Razem na piaskowcu” zaprasza...

„Orońska Czekolada”
...do udziału w konferencji popularno-naukowej pod hasłem „Orońska Czekolada”. Przedmiotem konferencji będzie prezentacja współczesnych odkryć archeologicznych, związanych z występowaniem krzemienia czekoladowego na terenie gminy. Pas złóż krzemienia czekoladowego rozciąga się na długości ok. 90 km – od Chronowa Kolonii Górnej, poprzez Orońsko, Tomaszów, Wierzbicę, Polany, Iłżę po dolinę Wisły w rejonie Zawichostu. W tych właśnie punktach Stefan Krukowski jako pierwszy zlokalizował pozostałości pradziejowych punktów eksploatacji krzemienia. Natomiast badania na terenie gminy Orońsko prowadzone od roku 2016 przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN pod kierownictwem mgr Katarzyny Kerneder-Gubały, w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pt.: „Wydobywanie i przetwórstwo krzemienia czekoladowego w paleolicie i mezolicie w północno-zachodniej strefie jego złóż w oparciu o wyniki nieinwazyjnych i sondażowych badań archeologicznych i geofizycznych”, potwierdziły występowanie na terenie gminy Orońsko najstarszych szybów wydobywczych krzemienia czekoladowego. Datowane są one na najstarszy okres dziejów człowieka – paleolit – schyłkową część, tj. ponad 12 000 lat temu.

Konferencja odbędzie się w dniu 7 października 2017 roku w godzinach od 11.00 do 18.00 i stanowi spotkanie integracyjne wielu środowisk, mających chęć poznania dziedzictwa historycznego i kulturowego obszaru Orońska. W ramach konferencji przewidziane są prelekcje archeologów, przekazane w bardzo poglądowy sposób, zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców, stoiska edukacyjne dla dzieci i młodzieży, degustacje potraw regionalnych, quiz z nagrodami, a także koncert zespołu „Laboratorium Pieśni” z Trójmiasta. Grupa śpiewa tradycyjnie w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, a także gruzińskie, skandynawskie i wiele innych. Pieśni świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury. Występ zespołu stanowi główną atrakcję artystyczną konferencji.

Organizatorzy przygotowali również dla uczestników konferencji folder informacyjny oraz atrakcyjne upominki. Konferencja wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Podziel się z przyjaciółmi